klimatyzacja -grzanie

Klimatyzacja jako źródło ciepła zimą

Jak działa klimatyzator?

O rodzajach i zasadzie działania klimatyzacji pisaliśmy już wcześniej, dlatego tylko przypomnimy, że w klimatyzatorze gorące powietrze zaciągane jest przez wentylator i wędruje do wymiennika ciepła, w którym znajduje się czynnik chłodniczy. Sprężarka spręża i rozpręża gaz, który staje się zimny i ochładza powietrze, które następnie jest wdmuchiwanie do pomieszczenia. Standardowe klimatyzatory typu split montowane w mieszkaniach i domach jednorodzinnych mają możliwość nie tylko chłodzenia, ale również grzania poprzez odwrócenie procesu. Z jednej strony zaciągane jest zimne powietrze, a z drugiej wydmuchiwane jest ciepłe. Dlatego klimatyzator może być używany jako grzejnik z nadmuchem powietrza i tak się go często wykorzystuje. System jest efektywny mniej więcej do temperatury zewnętrznej -15°C

Klimatyzatory typu split zapewniają funkcje:

• chłodzenia,
• ogrzewania,
• filtracji i oczyszczania,
• osuszania i wentylacji.

Czy klimatyzator może zastąpić grzejnik?

Skoro z klimatyzatora można zrobić pompę ciepła, czy może on pełnić funkcję grzejnika? Jest to możliwe, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.

• Przy mrozach większych niż -15°C mieszkanie będzie niedogrzane.
• Klimatyzator jest urządzeniem elektrycznym, a w razie awarii prądu nie będzie działał, dlatego niezbędne jest zasilanie awaryjne lub alternatywne źródło ciepła.
• Tylko dobry i wydajny klimatyzator może zastąpić ogrzewanie, urządzenia o małej mocy nie będą wystarczająco skuteczne.

Nowoczesny, wydajny klimatyzator kosztuje kilka tysięcy złotych. Może to być inwestycja korzystniejsza od rozbudowywania instalacji hydraulicznej do grzania obiegowego. Klimatyzator podniesie rachunki za prąd, ale zmniejszy się koszt instalacji i eksploatacji centralnego ogrzewania, co może dać spore oszczędności. Ogrzewanie nadmuchowe sprawdzi się w rejonach, gdzie nie ma dużych mrozów. Tam, gdzie panują siarczyste zimy, a temperatura spada poniżej -15°C klimatyzator może uzupełniać system grzewczy i być dobrym sposobem na dogrzanie pomieszczenia. Jednak jako jedyne źródło ciepła będzie raczej niewydajny.

Za to kombinacja ogrzewania centralnego oraz ogrzewania nadmuchowego z klimatyzacji umożliwi osiągnięcie bardzo przyjemnego komfortu cieplnego przy jednoczesnej filtracji i wentylacji powietrza. Ciepłe powietrze z klimatyzacji? Jak najbardziej! Zapytaj o szczegóły i ciesz się z klimatyzacji przez cały rok!

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji. Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!