Zakładnie klimatyzacji Poznań

Zakładanie klimatyzacji Poznań w bloku, czyli co ma na nie wpływ?

Inwestor budujący dom może sobie pozwolić na ten komfort, że samodzielnie podejmuje decyzje w układzie poszczególnych okien i tym podobnych kwestii. W przypadku zamieszkiwania w kamienicy czy też bloku nie mamy na kwestie architektoniczne żadnego wpływu. Z tego też powodu jest to nie zawsze korzystne jak, chociażby wpadające do poszczególnych pomieszczeń słońce. Do tego mieszkania tego rodzaju mogą nie mieć zbyt wielkiego metrażu, co ma wpływ na szybkie nagrzewaniu się pomieszczeń. Jeszcze w zimie to wybawienie, gdyż możemy mniej płacić za ogrzewanie. Jednak w kontekście pory letniej raczej nie możemy liczyć na pełen komfort w czasie upałów. Dlatego też, zamiast stosować doraźne rozwiązania w rodzaju klasycznego wentylatora, warto rozważyć zakładanie klimatyzacji w bloku. Nie zawsze będzie to łatwy proces z uwagi na czynniki opisane na wstępie, lecz jest to wszystko do pokonania. Tym samym w dalszej części tego tekstu pokażemy poszczególne kroki ułatwiające to zadanie.

Etap I – kwestie formalne

Nim na dobre przystąpimy do zakupu klimatyzatora, a potem jego montażu, to trzeba wpierw dysponować rozmaitymi zgodami. Chodzi tutaj o takie instytucje jak wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia czy też właściciel budynku. Jednak pamiętajmy, że kwestia ta dotyczy tylko i wyłącznie klimatyzatorów typu split. Jest to jednostka, która jest podzielona na elementy wewnętrzne i zewnętrzne. Nie mając takiego pozwolenia, będziemy zmuszeni zdemontować to urządzenie. Powszechną praktyką jest to, że zarządcy danej nieruchomości przystają na montaż klimatyzatora na balkonie. Znacznie rzadziej nie tak ochoczo zezwalają na podobną operację na elewacji lub dachu danej nieruchomości. Oczywiście nie są to sztywne obostrzenia i każdorazowo wynika to z zasad i założeń danej spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. Jakie okoliczności mogą mieć pływ na odmowną decyzję? Zazwyczaj mamy tu do czynienia z sytuacjami typu: świeżo wykonana renowacja elewacji, wykonanie termoizolacji i tym podobne. Klimatyzator należy do dość ciężkich urządzeń i tym samym musi być przytwierdzony do odpowiedniego muru.
Jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, to również nasze szanse na montaż znacznie spadają.

Zakładanie klimatyzacji w bloku – kryteria

Chcąc mieć pewność, że w naszym przypadku pójdzie wszystko zgodnie z planem, to powinniśmy wiedzieć, że:

– na każdy metr2 powierzchni niezbędne jest około 100W-120w mocy chłodniczej, a więc przykładowo dla pomieszczenia 20m2 potrzebujemy urządzenia o mocy chłodniczej w przedziale 2000-2400W (2.0kW-2.4kW),- musimy pamiętać o doprowadzeniu zasilania 230V do jednostki zewnętrznej,
– niezbędne jest odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej.