obnizenie-temperatury-mieszkanie

Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu bez klimatyzacji?

Pamiętaj o oknach!

Podczas letnich upałów, gdy słońce pada wprost na okna, dochodzi do zjawiska soczewkowania i skupiania promieni słonecznych, które przechodząc przez szybę, mocno nagrzewają wnętrze lokalu. Zasłaniając okna, znacząco ograniczysz to zjawisko. Skuteczne są zarówno zasłony, jak i rolety czy żaluzje, a nawet specjalne, zaciemniające folie do naklejania na szybę. Zaleca się wietrzenie mieszkania rano i wieczorem, a na dzień pozostawienie okien zamkniętych. Możesz też wykonać domowej roboty cooler z plastikowych butelek:

Wpraw powietrze w ruch

Już nawet niewielki wentylator daje wrażenie przyjemnego chłodu, a jeśli nie masz w mieszkaniu klimatyzacji, to dobry wentylator jest urządzeniem obowiązkowym, w które musisz się zaopatrzyć. To niewielki wydatek sięgający od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych. Aby poprawić możliwości wentylatora i sprawić, że nie będzie mielił gorącego powietrza, warto wykonać domowej roboty klimatyzer. Jest to banalnie proste: wypełnij duży pojemnik wodą z kostkami lodu i ustaw go w pobliżu wiatraka. Już w chwilę po włączeniu urządzenia, schłodzi Cię przyjemna wodna bryza.

Ogranicz liczbę włączonych urządzeń elektrycznych

Każde urządzenie wytwarza ciepło – komputer, telewizor, zasilacze, żarówki, piecyk gazowy, kuchenka elektryczna itd. Jeżeli w mieszkaniu jest za gorąco, to każde dodatkowe źródło ciepła tylko podgrzewa temperaturę i pogarsza sprawę. Zrezygnuj więc z urządzeń, które aktualnie nie muszą być włączone. Czy komputer musi chodzić przez cały dzień? Czy światła muszą się świecić w każdym pokoju? W wyjątkowo upalne dni warto też zrezygnować z gotowania na gazie czy pieczenia w piekarniku; lepiej przygotować sobie jakiś lekkostrawny posiłek na zimno.
Woda dobra na wszystko

I w każdej postaci. Podczas upałów należy pić 2-3 litry wody dziennie, warto brać chłodne (ale nie lodowate) prysznice, okrywać się zwilżonym prześcieradłem orz nosić lekko zwilżone ubrania. Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i schładzanie skóry pozwoli Ci na bezproblemowe przeżycie największej fali upałów. Wymienione powyżej to skuteczne sposoby, by choć trochę obniżyć temperaturę powietrza w mieszkaniu. Jednak przy naprawdę nieznośnych upałach (a te zdarzają się coraz częściej) to klimatyzacja jest najlepszym i niezastąpionym sposobem, by zapewnić sobie komfortową temperaturę w dzień i w nocy.

Sposób na wysokie temperatury

Upalne lata to zjawisko, z którym już teraz w dużej mierze musimy się zmagać, a w przyszłości może być pod tym względem jeszcze gorzej. Globalne ocieplenie to palący problem, na który jednak nie znajdujemy właściwych rozwiązań. Upały i wysokie temperatury w ciągu roku dają się we znaki coraz większej grupie osób i oddziałują na ludzi w różny sposób, również negatywnie.

Wysokie temperatury doskwierać mogą w wielu różnych okolicznościach: w pracy, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach, w komunikacji miejskiej, czy nawet w domach i mieszkaniach. W domach są takie miejsca, w których temperatury są znośne i optymalne, zwłaszcza w dolnych jego partiach. Istnieją jednakże również takie, które są szczególnie podatne na działanie zbyt niskich lub, zwłaszcza, zbyt wysokich temperatur. Taka cecha to charakterystyczny przymiot dla poddasza.

Poddasze z jednej strony ma swój niewątpliwy urok. Ma też potencjał do tego, by urządzić je w ciekawy sposób. Pomieszczenia, znajdujące się na poddaszu, to wybór, który może być dosyć ciężki. Z jednej strony pokój na poddaszu może zachęcać, ale nieodłącznie wiąże się z pewnymi wadami i niedogodnościami. Temperatura na poddaszu to na pewno jedna z największych wad, które sprawiają, że wiele osób decyduje się na rezygnację z pokoju w takim miejscu. Jednak wcale nie musi tak być. Rozwiązaniem tego problemu może być klimatyzacja. Istnieje wiele tego typu ofert, jest to na przykład klimatyzacja na poddaszu w Poznaniu.

Założenie klimatyzacji w takim miejscu wydaje się być w dużym stopniu rozsądne i opłacalne. Jest to inwestycja, która z pewnością się zwróci i zapewni bezcenny komfort, zwłaszcza podczas dużych i wykańczających upałów. Brak pomyślenia o takiej inwestycji może spowodować, że z czasem nasz wymarzony pokój czy pomieszczenie na poddaszu stanie się udręką i przez te niedogodności straci znacznie na swojej atrakcyjności. Dzięki klimatyzacji na poddaszu jednak można cieszyć się z uroków poddasza, nie narażając się przy tym na niewłaściwe i uprzykrzające życie temperatury.

Poza naszym komfortem, który z pewnością jest tutaj kwestią priorytetową, na takiej inwestycji zyskać może również samo wnętrze, znajdujące się w nim meble, sprzęty, rośliny i zwierzęta. Narażanie swojego pokoju na zbyt duże temperatury może mieć różne negatywne konsekwencje. Ta kwestia jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy przechowujemy w pokoju przedmioty bardzo dla nas ważne, które wymagają jednak przebywania w odpowiednich, optymalnych warunkach. To samo dotyczy oczywiście przechowywania zwierząt czy też roślin.

Poddasze to z pewnością piękne i klimatyczne miejsce, które z drugiej strony wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami i trudnościami, wśród których za najbardziej palącą można uznać temperaturę, która, niestety, podatna jest w tych warunkach na bardzo duże wahania, które mogą być niekorzystne i uciążliwe dla mieszkańców. Z pomocą przyjść może klimatyzacja na poddaszu, która pozwala na utrzymanie optymalnej i odpowiedniej temperatury powietrza.

Komentarz

Proste i przydatne wskazówki, ale jednak klimatyzacja to podstawa. Mieszkam w Poznaniu w dobrze ocieplonym budynku, który latem zamieniał się w swoistą saunę. Otwieranie okien w ciągu dnia nie pomagało. Schłodzenie pomieszczeń rano daje ulgę tylko przez chwilę, bo gdy upały trwają już tydzień czy dwa, to niestety mury są już tak nagrzane, że to nie pomaga. Oczywiście zasłaniałem okna roletami, ale mimo wszystko skwar dawał się we znaki. Jasne wiatrak coś tam daje, ale tylko jak się siedzi bezpośrednio przy nim.

Ważne jest jeszcze by w takiej sytuacji zamknąć drzwi do pokoju, bo jednak to powietrze będzie się cały czas mieszać i to chłodzenie będzie mało efektywne. W biurze to jest już w ogóle tragedia, bo fajnie się mówi: wyłącz urządzenia elektroniczne, ale jak na co dzień przez cały dzień pracy korzystasz z laptopa, faksu i drukarki, to niestety to ciepło jest stale emitowane. Maty chłodzące wspomagające wentylatory w komputerze też na wiele się nie zdają bo są bardzo głośne i trudno własne myśli usłyszeć w takich warunkach.

No i jeszcze dodatkowy element podłączony do prądu, zatem o oszczędnościach mowy być nie może. Dlatego właśnie uważam, że montaż klimatyzacji to jedyny wybór. Lata stają się coraz gorętsze, a i tych ciepłych dni w ciągu roku przybywa coraz więcej. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury w mieszkaniu wpływa na nasze zdrowie. Ja od kiedy mam klimatyzator od Samsunga wreszcie nie cierpię z powodu częstego bólu głowy, zatem oszczędzam na tabletkach przeciwbólowych.

Ustawiam sobie komfortową temperaturę i nie martwię się, że za chwilę zrobi się za ciepło w biurze, bo klimatyzacja działa intuicyjnie. Muszę tu dodać, że nie ma problemu z montażem klimatyzatora, a właściwie jednostki zewnętrznej w budynkach wielorodzinnych, przynajmniej u mnie nie było. Oczywiście trzeba wybrać fachową firmę, która wykona montaż klimatyzatorów. Dlatego gorąco polecam Klimatechnika – fachowców na poziomie! Można liczyć na doradztwo w doborze odpowiedniej jednostki, w końcu nie każdy klimatyzator sprawdzi się w określonych warunkach.

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji. Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!