klimatyzacja poznan- maniak

Montaż klimatyzacji w bloku – czy wiąże się to z przebudową budynku?

Montaż klimatyzacji w bloku

Gdy w czasie upałów spędzamy czas w nagrzanym mieszkaniu, często marzymy o posiadaniu w nim klimatyzacji. Warto więc rozejrzeć się nieco w tej tematyce. Okazuje się bowiem, że klimatyzacja w mieszkaniu wcale nie musi pozostać w sferze marzeń. Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie chłodnego nawiewu we własnych mieszkaniach. I nie jest to wcale inwestycja, na którą mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby z zasobnym portfelem.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku

Jest jak najbardziej realny. Koszty takiej inwestycji można zamknąć już w 4-5 tysiącach, w czym zawiera się zarówno dobrej klasy urządzenie, jak i profesjonalny montaż. Oczywiście, ostateczna cena klimatyzacji może być zależna od wielu czynników. Ważna jest wielkość mieszkania, jego rozkład, położenie na stronie świata, a także liczba użytkowników wnętrza, wielkość i sprawność okien oraz wiele innych czynników. Klimatyzatora nigdy nie można wybierać w sposób przypadkowy, zawsze musi być indywidualnie dopasowany do potrzeb. Najlepiej więc zdać się na zdanie fachowców i wybrać firmę, która jednocześnie doradza wybór urządzeń, a następnie je w odpowiedni sposób montuje.

Jakie klimatyzatory są dobre do mieszkań?

W domach i mieszkaniach dużą popularnością cieszą się klimatyzatory split, a więc urządzenia, które składają się z dwóch jednostek, zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka wewnętrzna montowana jest w domu na ścianie, podłodze, pod sufitem. Najlepiej montować ją gdzieś przy oknie czy kaloryferze. Kiepskim pomysłem jest natomiast montowanie nawiewu w miejscach, w których nieustannie przebywają użytkownicy.

Wtedy nawiew będzie

Na nich bezpośrednio skierowany, co raczej nie jest dobre dla zdrowia. Więcej problemów jest natomiast z jednostką zewnętrzną, która musi znaleźć się na zewnątrz budynku. Jeśli mamy balkon, można ją postawić na balkonie. Jeśli nie, trzeba będzie zawiesić jednostkę zewnętrzną na elewacji. Prace montażowe wiążą się z ingerencją w elewację i konstrukcję budynku, muszą więc być wykonane przez specjalistów. Pamiętajmy również, że w bloku wielorodzinnym musimy mieć zgodę spółdzielni bądź administracji budynku. Wszelkie samowole w tej kwestii mogą się skończyć nakazem rozebrania instalacji.

O klimatyzację należy dbać.

Założenie klimatyzacji w mieszkaniu nie oznacza, że będzie ona już zawsze działała w stu procentach sprawnie i niezawodnie. Warto mieć świadomość, że klimatyzatory wymagają regularnego serwisowania, pielęgnacji, sprawdzania, czy wszystkie elementy działają prawidłowo. Bardzo ważne jest również czyszczenie filtrów. Powinny być one regularnie oczyszczane ze wszystkiego, co zdążyły pochłonąć z powietrza. Brudne filtry mogą być świetną pożywką dla bakterii, pleśni czy grzybów, co zdecydowanie nie będzie miało korzystnego wpływu na nasze zdrowie. Serwis klimatyzacji w mieszkaniu powinien być przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku, najlepiej jesienią, po zakończeniu jej intensywnego użytkowania oraz wiosną, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu upałów i wysokich temperatur.

Montaż klimatyzatora w bloku

Mieszkanie w bloku to wygodna opcja do mieszkania w dużym mieście. Kupno mieszkania w bloku to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Mieszkanie w bloku może służyć nie tylko do tego, by w nim mieszkać, ale może również stanowić świetny sposób na to, by uzyskiwać pasywny dochód. Mieszkanie na wynajem, zwłaszcza w dużych miastach, jest dobrym sposobem na to, by znaleźć sposób na dodatkowe pieniądze. Mieszkanie w bloku z pewnością wiąże się z wieloma zaletami. O wiele spraw dba spółdzielnia mieszkaniowa, co sprawia, że nie trzeba się o nie martwić i zaprzątać sobie nimi głowy.

Z drugiej jednak strony mieszkanie w bloku

Wiąże się także z pewnymi ograniczeniami. Poza tym, że jest to duże skupisko ludzi mieszkających bardzo blisko siebie, co może przyczyniać się do powstawania konfliktów, ograniczenia te dotyczyć mogą również innych aspektów, na przykład montażu pewnych urządzeń. Zakładanie klimatyzacji w bloku może być wiec zwłaszcza pod tym względem sprawą dość problematyczną. Aby instalacja klimatyzacji przebiegła z sukcesem, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą ją utrudniać i stanowić pewien problem.

Zakładanie klimatyzacji w bloku

Powinno przebiegać w kilku etapach. Po pierwsze, bardzo ważne jest załatwienie wszelkich niezbędnych formalności, zwłaszcza ze spółdzielnią mieszkaniową. W pierwszej kolejności należy zainteresować się tym, jakie są ograniczenia, dotyczące umieszczania pewnych urządzeń w bloku. Zwykle ograniczenia te dotyczą umieszczania tego typu urządzeń na elewacji i na dachu bloku, choć mogą dotyczyć również balkonu, ale nie jest to regułą. W niektórych przypadkach klimatyzację na balkonie będzie można więc umieścić w jakimkolwiek miejscu, w innych będzie można to zrobić na przykład wyłącznie na balkonie.

Następnym krokiem jest złożenie

Wniosku do spółdzielni o udzielenie zgody na taki montaż. Dobrym pomysłem jest również uzgodnienie tej kwestii z sąsiadami, gdyż klimatyzator może wydawać zbyt głośne dźwięki, które mogą niektórym przeszkadzać. Dobrze więc uzgodnić tę kwestię wcześniej, by uniknąć potem niepotrzebnych kłótni i nieporozumień. Następnym krokiem jest oczywiście wybór klimatyzatora. Jeżeli uzyskamy zgodę na montaż urządzenia na zewnątrz bloku, bardzo popularnym i dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może być tzw. split.

Jest to urządzenie

Składa się z dwóch części. Jedna z nich umieszczana jest na zewnątrz, na przykład na balkonie albo w innym miejscu, na które jest zgoda, a druga umieszczana jest wewnątrz mieszkania. Część zewnętrzna zwana jest skraplaczem, a wewnętrzna parownikiem. Części te są ze sobą wzajemnie połączone. Klimatyzatory typu split wykorzystywane są zwykle na użytek jednego pomieszczenia. Aby można było zainstalować klimatyzację także w innych można skorzystać na przykład z klimatyzatora multi split.

Zakładanie klimatyzacji w bloku może wiązać się z pewnymi trudnościami i ograniczeniami, jest jednak rozwiązaniem wartym rozważenia, zwłaszcza wtedy, gdy wysokie temperatury doskwierają mieszkańcom.

Skomentuj