Klimatyzator przenośny – czy warto kupić do domu?

Klimatyzacja domowa to idealne rozwiązanie podczas upalnych dni, gdy do pomieszczeń wdzierają się ostre promienie słoneczne, a każda próba ich wywietrzenia kończy się wzrostem temperatury. Na szczęście obecnie nie trzeba ograniczać się do mało efektywnego wentylatora, który generuje więcej podmuchów powietrza niż rzeczywiście je ochładza. Z pomocą przychodzi klimatyzator przenośny, czyli w wersji mobilnej lub klimatyzacja typu SPLIT z wieloma dodatkowymi funkcjami. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście zarówno zalety, jak i wady, które warto poznać przed podjęciem decyzji zakupowej.

Czy warto zdecydować się na klimatyzator przenośny?

Za granicą klimatyzacja to standard dosłownie wszędzie, w Polsce popularność tego innowacyjnego rozwiązania dopiero rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatorów przenośnych lub montaż klimatyzacji typu SPLIT. Jest to świetna opcja do domu, mieszkania czy biura. Można zapewnić sobie komfortowe warunki do życia, zwiększyć efektywność w pracy, poprawić jakość snu.

Klimatyzatory przenośne cechują się mobilnością, można je z łatwością przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Standardowe modele są wyposażone w elastyczną rurę, którą należy wystawić na zewnątrz, aby można było odprowadzić ciepłe powietrze poza budynek. Ma to pewien minus, który wynika z konieczności pozostawienia uchylonego okna, przez które niestety napływa ciepłe powietrze. To z kolei sprawia, że efektywność chłodzenia takim urządzeniem spada. Nowoczesne klimatyzatory przenośne posiadają już panel okienny, montowany pod lub z boku okna. Zawsze można też zrobić otwór w ścianie i przez nią wypuścić rurę odprowadzającą gorące i wilgotne powietrze. Niektóre modele można nawet podłączyć na zewnątrz budynku – są wyposażone w specjalną rurę wlotową. Klimatyzatory przenośne są wielofunkcyjne, stosunkowo tanie, nie trzeba ponosić żadnych kosztów montażu.

Trzeba mieć też na uwadze kilka minusów: głośną pracę, małą wydajność, ograniczoną regulację strumienia powietrza, konieczność regularnego usuwania skroplin ze zbiornika i zainstalowania rury wywiewnej w oknie.
Pod względem estetyki niestety te urządzenia również ustępują rozwiązaniom typu SPLIT.

Jakie są zalety i wady klimatyzatorów typu SPLIT?

Alternatywą dla klimatyzatorów przenośnych będzie klimatyzacja stacjonarna. Do wyboru jest wiele typów tego urządzeń: ścienne typu SPLIT, kasetonowe, przypodłogowo-podsufitowe, kanałowe, konsolowe. Największą popularnością cieszą się klimatyzatory ścienne SPLIT.

Klimatyzator typu split - nie przenośny Cechują się one dużą wydajnością, cichą pracą i niskim zużyciem energii elektrycznej. Świetnie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, wyposażone są w specjalne czujniki, dzięki czemu mogą pracować w trybie automatycznym. Przekłada się to na bezobsługowość, czyli ogromną wygodę. Dostosują one swoją pracę do aktualnych warunków otoczenia, posiadają filtry oczyszczające powietrze i szereg dodatkowych funkcji. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja samoczyszczenia, co przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Kolejną zaletą będzie szeroki kąt nawiewu, przez co można liczyć na równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w moduł WIFI, dzięki czemu można nimi sterować zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej. Mogą mieć nawet funkcję jonizacji powietrza.

Klimatyzatory typu SPLIT sprzężone z jednostką zewnętrzną są po prostu dużo wydajniejsze i mniej obsługowe od tych przenośnych. Jako, że klimatyzacja SPLIT wymaga odpowiedniego dopasowania mocy do wielkości pomieszczenia oraz montażu to wymaga ona instalacji przez wykwalifikowaną firmę.

Niezależnie od wyboru – ciesz się przyjemnym powietrzem w swoim domu. Sprawdź jak działa klimatyzacja a dowiesz się więcej, które z proponowanych rozwiązań daje większe możliwości!

Zaufaj naszemu doświadczeniu – od ponad 25 lat montujemy klimatyzacje, w samym tylko Poznaniu zamontowaliśmy ponad 2 000 jednostek chłodniczych!