Klimatyzacja na elewacji wspólnego budynku – zgody

Wolnoć Tomku w swoim domku, ale…

Jeżeli mieszkanie znajduje się w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub zarządcy, to do jakichkolwiek prac na elewacji budynku konieczna będzie zgoda administratora. Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora typu split jest ingerencją w budynek, a to wymaga uzyskania stosownego pozwolenia.

Dlatego też przed zakupem urządzenia warto dowiedzieć się, czy montaż będzie w ogóle możliwy i jakie wymagania powinno spełniać takie urządzenie. Może się bowiem okazać, że zarządca będzie miał własne wytyczne i wymagania związane z wielkością jednostki zewnętrznej, poziomem hałasu itd.

Zgoda wymagana jest zarówno w przypadku montażu klimatyzacji z jednostką zewnętrzną w mieszkaniach prywatnych, jak i w lokalach usługowych znajdujących się w budynkach należących do wspólnot. Trzeba pamiętać o tym, że montaż klimatyzacji bez zgody administratora budynku jest traktowany jako samowola budowlana, a na właściciela lokalu może zostać nałożona kara oraz obowiązek demontażu urządzenia i przywrócenia elewacji do stanu pierwotnego.

klimatyzator-zgody Właściciel budynku może wymagać opłaty za dzierżawę

Niezależnie od tego, czy zechcemy założyć klimatyzację na użytek prywatny, czy do celów usługowych, właściciel budynku mieszkalnego może (choć nie musi) zażądać opłaty za udostępnienie części elewacji potrzebnej do zainstalowania jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Jej wysokość powinna zostać określona w umowie. Wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w Poznaniu w bloku

Aby otrzymać zgodę, należy złożyć wniosek do odpowiedniego działu zajmującego się obsługą techniczną budynku. Warto wcześniej zapoznać się z regulaminem i wewnętrznymi wytycznymi, by dowiedzieć się, jakie informacje powinny być podane we wniosku, a także jakie wymagania musi spełniać klimatyzator. Każdy organ zarządzający obiektem może mieć własne wytyczne pod tym względem.

W takim wniosku należy uwzględnić miejsce i cel montażu urządzenia. Niektóre spółdzielnie wymagają informacji dotyczącej sposobu obiegu skroplin, poziomu hałasu generowanego przez urządzenie (dźwięki nie mogą przekraczać określonego poziomu) oraz montażu tak, by wibracje generowane przez klimatyzator nie przenosiły się po elewacji budynku.

Klimatyzatory coraz częściej są montowane na budynkach i zazwyczaj nie ma problemu z uzyskaniem zgody, a w nowych obiektach deweloperzy nawet przygotowują specjalne miejsca na umieszczenie klimatyzatora. Jednak jeżeli decyzja administratora jest odmowna, to właścicielowi lokalu pozostaje jedynie próba odwoływania się od niej lub montaż klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej.

Klimatechnika oferuje wybór różnych modeli klimatyzatorów, takich z jednostką zewnętrzną i takich do montażu jedynie wewnątrz mieszkania, dla których pozwolenie na instalację nie jest wymagane.

klimatyzacja-na-domu Montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu – czy potrzebne są pozwolenia?

Wiele osób podejmując decyzję o instalacji klimatyzacji, zadaje sobie pytanie, czy potrzebne są do tego jakieś pozwolenia. Jeżeli montaż ma się odbyć w wolnostojącym domu, nie musimy martwić się o żadne formalności.

Ta kwestia wygląda trochę inaczej w przypadku mieszkań. Tutaj istnieją dwie drogi. Jeżeli zdecydujemy się na montaż na balkonie, możemy być spokojni, ponieważ nie narusza to żadnych przepisów i w tym przypadku nie trzeba starać się o żadnego rodzaju pozwolenia.

Jeżeli jednak chcemy dokonać instalacji na elewacji budynku, czyli bloku mieszkalnego, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Aby nie naruszyć prawa i nie podejmować z tego tytułu niepotrzebnych i nieprzyjemnych konsekwencji, konieczne będzie zgłoszenie się do spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej. Dopiero po otrzymaniu stosownego pozwolenia można przystąpić do działania. Z reguły jednak spółdzielnie i wspólnoty nie zgadzają się na tego typu montaż, dlatego najlepiej jest oszczędzić sobie czasu, wybierając instalację na balkonie.

Zabytki, a klimatyzacja.

W najgorszym położeniu znajdują się zdecydowanie właściciele budynków uznanych za zabytek. Taka osoba musi zgłosić się do konserwatora zabytków z prośbą o pozwolenie. Procedura trwa około 2 miesiące, a realnie rzadko kiedy kończy się pozytywnie.

Jeszcze kilka lat temu, polskie lata obfitowały jedynie w kilka ciepłych tygodni. Temperatury z reguły nie przekraczały 20 stopni, a ponadto często zdarzały się opady ochładzające ciepłe dni. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bowiem sezon letni trwa znacznie dłużej, a same temperatury w tym okresie sięgają nawet 35 stopni.

Podobną zależność można zaobserwować w opadach, które obecnie zdarzają się znacznie rzadziej i są o wiele mniej obfite. Warto zatem podjąć inwestycję instalacji klimatyzacji, aby cieszyć się chłodnym, oczyszczonym powietrzem w domu lub mieszkaniu.

Montaż klimatyzacji w bloku – niezbędne formalności i o czym należy pamiętać?

Budując dom możemy bardzo dokładnie zaplanować gdzie będą drzwi wejściowe, a gdzie okna tarasowe. Możemy zdecydować się na rolety zewnętrzne przesłaniające duże przeszklenia. Przede wszystkim jednak, jeśli dom nie jest pasywny, mamy prawo zrezygnować z dużej ilości pełnych przeszkleń od strony południowej i zniwelować przeszklenia od słonecznej strony do niezbędnego minimum.

Oczywiście tak trudno zrobić, wszak światło dzienne gwarantuje nam oszczędność prądu. Zatem zarówno w domu, jak i mieszkaniu bardzo często decydujemy się na przeszklenia nie zważając na zjawisko soczewkowania. W dobrze ocieplonym bloku na wyższym piętrze może być to prawdziwa udręka. Wtedy niezbędna będzie klimatyzacja. Tylko jakie formalności trzeba spełnić?

Formalności w przypadku montażu klimatyzacji w bloku

Decydując się na montaż klimatyzacji w bloku trzeba uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Jeśli spółdzielnia nie wyrazi zgody bądź sąsiedzi wniosą protest będzie problem. Najczęściej z odmową można spotkać się w przypadku świeżo wyremontowanych elewacji, a także kamienic.

Mając mieszkanie w kamienicy podlegającej konserwatorowi zabytków, to właśnie u niego trzeba wystarać się o zgodę. Ponieważ jednostka zewnętrzna często jest ciężka może zagrażać elewacji, stąd montaż na ścianie zewnętrznej bywa niemożliwy. Jeśli masz mieszkanie z balkonem, to o zgodę będzie znacznie łatwiej, o ile nie masz problematycznych sąsiadów. Zatem najlepiej przekonać ich, że hałas nie będzie znaczny, gdyż wybierasz najcichszą jednostkę na rynku.

Hałas w przypadku instalacji typu split może przekraczać 30 db. Trzeba dążyć by był on niższy. W przypadku spółdzielni nie powinno być problemu z uzyskaniem zgody na montaż jednostki zewnętrznej na balkonie.