rekuperacja-klimatyzacja-roznice

Klimatyzacja, a rekuperacja – są różnice?

 

Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzator ma na celu schłodzenie powietrza i obniżenie temperatury panującej w zamkniętym pomieszczeniu. Zasada działania jest prosta. Powietrze ulega schłodzeniu, ale w zwykłym klimatyzatorze nie jest ono wymieniane, przez co oddychamy tym samym powietrzem. Dlatego zaleca się, aby w klimatyzowanych pomieszczeniach zamontowana była wydajna wentylacja mechaniczna, zapewniająca dopływ świeżego powietrza.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest systemem zrównoważonej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Połączenie rekuperacji z klimatyzacją i ogrzewaniem umożliwia uzyskanie komfortu termicznego w pomieszczeniu przez cały rok. System rekuperacji zapewnia wentylację i odzysk energii z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Dzięki temu do klimatyzowanego lub ogrzewanego pomieszczenia doprowadzane jest świeże powietrze, ale nie traci się energii, która przy tradycyjnej wentylacji mechanicznej, byłaby uwalniana do atmosfery. To daje realne oszczędności na energii potrzebnej do schłodzenia lub ogrzania wnętrza.

Czy klimatyzator i rekuperator to to samo?

Chociaż podstawową funkcją obu urządzeń jest uzyskanie komfortowego powietrza w mieszkaniu, lokalu lub w innej zamkniętej przestrzeni, nie należy mylić klimatyzacji z rekuperacją. Ta pierwsza ma za zadanie schłodzić powietrze, ta druga umożliwić jego wymianę przy jednoczesnym odzysku ciepła. Rekuperacja najlepiej działa w połączeniu z klimatyzacją i inteligentnym ogrzewaniem; umożliwia wtedy osiągnięcie znacznych oszczędności z tytułu energii, potrzebnej na zapewnienie komfortu termicznego w lokalu.

Klimatyzacja z rekuperacją – dla kogo korzystna?

Klimatyzacja z rekuperacją jest rozwiązaniem energooszczędnym, zapewniającym efektywny odzysk ciepła. Rekuperatory polecane są przede wszystkim do domów i mieszkań budowanych z myślą o energooszczędności i tam zapewniają największe korzyści. Zapotrzebowanie energetyczne na energię pierwotną w dobrze izolowanych domach z rekuperacją jest o wiele niższe niż w podobnych lokalach bez rekuperacji, a różnica może wynosić nawet 20 kWh/(m2rok). Z drugiej strony, w starym budownictwie, w którym nie przykładano takiej wagi do energooszczędności i termoizolacyjności, może się okazać, że ze względu na ucieczkę ciepła z mieszkania, oszczędności te nie będą już tak zauważalne. W takim budownictwie prawdopodobnie korzystniejsza będzie klimatyzacja z wydajną wentylacją mechaniczną. Podsumowując, różnica pomiędzy klimatyzacją a rekuperacją jest taka, że klimatyzator jedynie ochładza powietrze i zwraca je do pomieszczenia, podczas gdy rekuperator umożliwia wymianę powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Nowoczesne rekuperatory mogą mieć wbudowane wydajne systemy wentylacji, można też osobno zainstalować oba te urządzenia.

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji. Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!

Klimatyzacja? Skontaktuj się teraz.