Jak działa klimatyzacja?

Jaki klimatyzator wybrać do domu lub mieszkania?

O budowie i rodzajach klimatyzatorów napisaliśmy już co nieco w poradniku jaki klimatyzator wybrać do mieszkania. Informowaliśmy o tym, że najkorzystniejszym rozwiązaniem do mieszkań w blokach są klimatyzatory typu split, w których część zewnętrzna jest wystawiona poza budynek, a jednostka chłodząca znajduje się wewnątrz pomieszczenia. W zależności od modelu i jego zaawansowania, klimatyzator może spełniać jedną lub kilka funkcji:

Chłodzenie – czyli to, co najważniejsze w klimatyzacji: obniżanie temperatury powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie powinno mieć możliwość regulacji temperatury.
Ogrzewanie – urządzenia wyposażone pompę ciepła mogą zapewnić komfortową temperaturę również w chłodniejsze dni.
Oczyszczanie – urządzenia wyposażone w filtry kurzu, pyłków i dymu. Polecane szczególnie alergikom.
Osuszanie – polecane do miejsc o dużej wilgotności. Zapewnia utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60% i hamuje rozwój pleśni, grzybów oraz mikroorganizmów. Osuszanie zbyt wilgotnego powietrza sprawia, że lepiej nam się oddycha, a przez to lepiej się czujemy. Jak widać nie jest to wyłącznie sprawa obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniu.

klimatyzator-na-balkonie Zasada działania klimatyzacji

Urządzenia do klimatyzacji działają na podobnej zasadzie, co lodówka – z udziałem systemu parownik-skraplacz. Gorące powietrze jest zaciągane przez wentylator do wymiennika ciepła, w którym płynie zimny czynnik chłodniczy, znajdujący się w miedzianych rurach. Sercem klimatyzatora jest sprężarka pompująca czynnik chłodniczy. Gaz jest sprężany i rozprężany, przez co staje się zimny i obniża temperaturę powietrza. Klimatyzator składa się z:

• parownika, wewnątrz którego czynnik chłodniczy wrze odbierając ciepło z powietrza,
• sprężarki, której zadaniem jest sprężanie pary czynnika chłodniczego,
• skraplacza, skraplającego czynnik, który oddaje ciepło przechodząc w stan ciekły,
• termostatu regulującego przepływ czynnika,
• wentylatora, który zasysa powietrze i oddaje je już schłodzone oraz jeszcze kilku innych elementów mniej istotnych.

Aby cały proces był efektywny, niezbędna jest szczelność układu oraz odpowiedni ilość czynnika chłodzącego. Podobnie jak w klimatyzacji samochodowej, również ta domowa wymaga okresowego sprawdzania szczelności, uzupełniania czynnika, odgrzybiania i czyszczenia instalacji. Przeciętny okres żywotności urządzenia wynosi od 5 do 20 lat i zależy od jakości samego urządzenia, intensywności eksploatacji oraz wykonywania regularnych przeglądów technicznych i serwisowania. Już teraz wykonaj serwis klimatyzacji w firmie Klimatechnika.
Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji.

Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!