Instalacja klimatyzacji Poznań

Ile kosztuje instalacja klimatyzacji ?

Czy klimatyzacja jest droga? To pytanie nurtuje wiele osób, które chciałyby zamontować klimatyzator, ale boją się kosztów, z jakimi wiążą się z tym urządzeniem. Na temat cen klimatyzatorów i rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb pisaliśmy w osobnym artykule. Tym razem postaramy się odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje instalacja i użytkowanie klimatyzacji w domu i w biurze?

Koszt instalacja klimatyzacji w Poznaniu

Ceny instalacji klimatyzatorów są zależne od miasta, warunków lokalowych, konieczności użycia specjalistycznego sprzętu oraz wykonawcy. Z dodatkowym wydatkiem trzeba liczyć się tam, gdzie będzie konieczność użycia np. podnośnika, rusztowania, kucia w trudnych warunkach czy zdobycia specjalnych pozwoleń. Ogólnie należy założyć, że montaż klimatyzatora to koszt około 1500-2000 złotych plus cena samego urządzenia.

Na lepszą ofertę można liczyć, kupując klimatyzator wraz z usługą montażu. Można zaoszczędzić nawet kilkanaście procent, ponieważ koszty rozkładają się zupełnie inaczej, a firma zajmująca się jednocześnie sprzedażą i instalacją urządzeń daje korzystne rabaty. Na przykład ceny klimatyzatorów z montażem w firmie Klimatechnika w Poznaniu wynoszą:

Klimatyzator LG Standard 2,5- 4.0 kW – 4 500 zł
• Klimatyzator LG Standard 6,6 – 7,4 kW – 6000-7000 zł
• Klimatyzator LG Standard PLUS 3.5-4.0 kW – 5500 zł
Zobacz cały cennik: ile kosztuje instalacja klimatyzacji.

Koszt użytkowania klimatyzacji w domu i w biurze

Nieco bardziej skomplikowaną kwestią są ceny eksploatacji urządzenia, gdyż zależą od wielu czynników. Przede wszystkim samo zużycie prądu może być różne w zależności od modelu, dlatego przed zakupem sprawdź:

• klasę efektywności energetycznej,
• sprawność energetyczną urządzeń chłodniczych (SEER),
• etykietę energetyczną.

Koszt eksploatacji przekłada się na wyższe bądź niższe rachunki za prąd. Szacunkowo można założyć, że roczne zużycie prądu w zależności od urządzenia i eksploatacji wyniesie od poniżej 1500 zł do powyżej 3000 zł. Ważne jest więc dobranie odpowiedniej mocy klimatyzatora do konkretnego pomieszczenia aby nie przepłacać.

Istotnym kosztem są też okresowe czynności serwisowe, czyszczenie i wymiana części, filtrów itd. Klimatyzacja musi być czyszczona, odgrzybiana i dezynfekowana, by nie gromadziły się w niej chorobotwórcze mikroorganizmy; filtry muszą być regularnie wymieniane, a od czasu do czasu trzeba uzupełnić czynnik chłodzący.

Część z tych rzeczy można wykonywać samodzielnie, ale niektóre z nich muszą być prowadzone przez fachową firmę. Zwłaszcza jeżeli mowa o klimatyzacji w biurze i miejscu pracy. Koszt serwisu zaczyna się od 150 zł i obejmuje czyszczenie urządzenia oraz uzupełnienie czynnika chłodzącego. Dodatkowe prace wyceniane są osobno.

Na użytkowanie klimatyzacji składają się:

• Zużycie prądu,
• Okresowe odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji,
• Okresowe przeglądy i naprawy,
• Dodatkowe usługi.

Komentarz: Ile kosztuje instalacja i użytkowanie klimatyzacji…

Ile kosztuje instalacja i użytkowanie klimatyzacji w domu i w biurze? – Muszę przyznać, że często wolałam malować ściany, składać meble z pomocą bliskiej osoby, która jednocześnie posiadała pewne doświadczenie w tych sprawach. Ponieważ w mieszkaniu, które obecnie wynajmuje, nie mogłam trafić na dobrą ekipę remontową, jednak widziałam dużo niedociągnięć.

Za taką cenę naprawdę liczyłam na więcej, a ktoś kogo znam, teoretycznie bardziej się stara. W pewnym momencie, wynajmujący pod koniec naszej umowy odpowiadając na pytanie: Jak ocenia standardy mieszkania, oraz jego stan, był wyraźnie zadowolony, jednak skromnie zasugerował, że ze względu na intensywne nagrzewanie mieszkania, zabrakło jakiejkolwiek klimatyzacji.

Po pewnym czasie trafiłam przypadkiem na firmę w Poznaniu, która idealnie się spisała w montażu, instalacji sprzętu. Zdecydowałam się na montaż na balkonie klimatyzatora LG Standard 2,5- 3.0 kW, który kosztował 4 500zł, a ja sama zmieniłam podejście do usług, dobre opinie robią swoje. Nowi wynajmujący są zadowoleni, a ja cieszę się dobrą jakością. Nie żałuje wcale!

Co nas zniechęca przy instalowaniu klimatyzacji w …

Co nas zniechęca przy instalowaniu klimatyzacji w domu? – W obecnych czasach wydaje mi się, że coraz więcej osób decyduje się na mieszkania, a nie domy jednorodzinne. Mogę się mylić, chociażby ze względu na to, że mieszkam w Gdańsku, w którym powstają stale nowe inwestycje, a gdzie się nie spojrzę to blok jest przy bloku.

Jednakże, jeśli chodzi o mniejsze okolice, jest odwrotnie. Zawsze widziałam więcej zalet mieszkania w domu, ponieważ mamy więcej przestrzeni, prywatności, możliwości, ciszy. Z drugiej strony – druga opcja jest dużo tańszym rozwiązaniem, jeśli mamy na myśli posiadanie mieszkania na własność, ale pewne decyzje nie mogą zostać akceptowane.

Jedną z nich jest właśnie zgoda wspólnoty mieszkaniowej na to, aby zamontować klimę na zewnątrz, czujemy większą odpowiedzialność, bo jednak nie wszystko jest nasze. Wszystko zależy od ludzi, ewentualnie można pomyśleć o naściennej, która jest nowoczesna i nie rzuca się w oczy. Gdy uzyskamy zgodę wspólnoty, warto wybrać: LG STANDARD S12EQ MODEL S24EQ 7 kW, trzeba zainwestować, jednakże czym większy wkład finansowy, tym mniej usterek.