Czy warto instalować klimatyzację w sypialni?

Odpowiednia temperatura powietrza w sypialni jest podstawą zdrowego snu. Powinna wynosić, w zależności od indywidualnych upodobań: od 18°C do 22°C. W zbyt nagrzanym pomieszczeniu bardzo źle się wypoczywa – dotyczy to zarówno okresu letniego, jak i zimowego. Czy warto instalować klimatyzację w sypialni, czy poprzestać na alternatywnych metodach chłodzenia?

Od czego zależy komfort snu?

Warunki w sypialni mają duży wpływ na wypoczynek i komfort snu. Odpowiednia temperatura, wilgotność, poziom hałasu, czy nawet takie drobiazgi, jak zapach, rodzaj pościeli oraz wysokość poduszki wpływają na to, czy dobrze Ci się śpi, czy przewracasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć. Aby zadbać o zdrowy sen, pamiętaj o tych kilku zasadach:

• Przed położeniem się do łóżka przewietrz mieszkanie.
• Ustaw w sypialni rośliny, najlepiej z dużymi liśćmi.
• Dobierz odpowiednią pościel, która zapewni Ci komfort termiczny.
• Wybierz poduszkę, która umożliwi zachowanie płaskiej pozycji ciała z prostym kręgosłupem.
• Utrzymuj nocną temperaturę na odpowiednim poziomie: 16°C alergicy i osoby mające problemy z oddychaniem, 18-20°C osoby zdrowe, 20-22°C osoby chore, starsze, dzieci.

Klimatyzacja w całym mieszkaniu, czy tylko w sypialni?

Ideałem byłoby zamontowanie klimatyzacji w całym mieszkaniu tak, aby utrzymywać równomierną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. To najkorzystniejsze rozwiązanie, które można osiągnąć, montując klimatyzator typu multi-split. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, to klimatyzator warto umieścić w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu, czyli właśnie w sypialni.

Zapewnienie optymalnej temperatury snu jest najważniejsze dla zdrowia i samopoczucia w dzień. Alternatywą są klimatyzatory przenośne, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż takie urządzenie ma małą moc, a za każdym razem, gdy jest przemieszczane, trzeba chłodzić pomieszczenie od nowa, co zużywa sporo energii.

Czy warto instalować klimatyzator w sypialni?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Choć mamy w Polsce stosunkowo umiarkowany klimat, to wyraźnie widoczna jest tendencja wzrostowa jeśli chodzi o średnie temperatury latem. Tego lata, tak było gorąco, że w niektórych miastach zabrakło w sklepach wentylatorów.

Niestety w obliczu takiego skwaru wentylator na niewiele się zda, gdyż nie chłodzi powietrza, a jedynie wprowadza je w ruch. Owszem, istnieją różne sztuczki i metody na zrobienie domowego klimatyzera z wentylatora, ale są to rozwiązania wyłącznie prowizoryczne. Trudno też oczekiwać, że wentylator będzie chodził przez całą noc, głównie ze względu na wysoki poziom hałasu.

Pod tym względem klimatyzacja jest znacznie lepsza: mniej hałasująca, wydajniejsza i obniżająca temperaturę do dokładnie takiej wartości, jakiej oczekujesz. Droższe, ale bardziej rozbudowane urządzenia nie tylko chłodzą powietrze, ale mogą również pełnić funkcję wentylacji, ogrzewania, rekuperacji i oczyszczacza, dzięki czemu przez cały rok można cieszyć się idealnie czystym powietrzem o dobrze dobranej wilgotności oraz temperaturze.

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji. Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!

 

Klimatyzacja to rozwiązanie, które znacznie ułatwia nam funkcjonowanie w czasie upałów. Świetnie sprawdza się nie tylko w biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Można ją bez problemu montować także w domach mieszkalnych i mieszkaniach. Wybór rozwiązań jest obecnie na tyle duży, że bez problemu znajdziemy urządzenie w stu procentach dopasowane do indywidualnych potrzeb.

W czasie upałów gorąco

Jest zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest w nocy zasnąć, gdy jest duszno, upalnie, nie ma znikąd ochłody. Problemem jest nie tylko wysoka temperatura, ale często również nadmierna wilgotność powietrza. Aby rozwiązać problem upalnej sypialni, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie w niej przenośnego klimatyzatora.

Można z niego korzystać w nocy, gdy przebywamy w pomieszczeniu, natomiast w ciągu dnia korzystać z niego w innych pomieszczeniach. Dzięki sprawnemu i wydajnemu klimatyzatorowi można nie tylko zadbać o właściwe warunki termiczne, ale również o czyste i zdrowe powietrze. Nowoczesne urządzenia są bowiem wyposażone w filtry antybakteryjne i inne skuteczne rozwiązania, które pochłaniają kurz i drobnoustroje z powietrza.

Właściwe korzystanie z klimatyzacji domowej

Jeśli chcemy zainstalować w sypialni klimatyzator lub korzystać z przenośnego urządzenia, warto pamiętać, że bardzo ważne jest rozsądne korzystanie z możliwości, jakie dają tego rodzaju rozwiązania. Klimatyzacja nie może być zbyt mocna i zanadto obniżać temperatury w sypialni. Chodzi o to, by nie tworzyć zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. W zupełności wystarczy, gdy temperatura w pomieszczeniu będzie kilka stopni niższa niż na dworze.

Odczuwalne warunki termiczne

Będą wtedy idealne do wypoczynku, snu i spokojnego przetrwania upalnej nocy. Jeśli chcemy korzystać z klimatyzacji bezproblemowo przez długi czas, trzeba dbać o czyszczenie i konserwację urządzeń. Jednym z najważniejszych zadań jest czyszczenie filtrów, które dosyć regularnie się zapychają i tracą swoją pierwotną sprawność. Zapchany filtr to idealna pożywka dla bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Im częściej będziemy go czyścić, tym lepiej.

Montaż zrealizowany przez fachowców czysto i solidnie!

Klimatyzacja wymaga nie tylko doboru odpowiedniego urządzenia, ale również dbałości o prawidłowy montaż. Nie jest więc dobrym rozwiązaniem montaż klimatyzatorów na własną rękę, jeśli nie mamy w tym temacie zbyt dużo wiedzy i umiejętności. Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie fachowcom, którzy mają doświadczenie, a także wszystkie niezbędne uprawnienia.

Jeśli interesuje nas montaż klimatyzatorów Poznań, wybierajmy firmy, które już od dawna są na rynku, mają spory wybór różnych urządzeń, a także cieszą się pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych klientów. Na montażu klimatyzacji nie warto oszczędzać, nie kierujmy się więc przy wyborze firmy montującej wyłącznie ceną. Czasem warto zapłacić nieco więcej, ale za to mieć pewność, że klimatyzacja będzie nam działała bezproblemowo wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebna.

Czy warto wybrać klimatyzator przenośny?

Upały czasami dają “we znaki”, jednak można, a nawet trzeba sobie z nimi radzić. Nawet w nowoczesnych blokach problem nagrzewania się mieszkań występuje. Oczywiście można tutaj zastosować klasyka i powiedzieć: “taki mamy klimat”, lecz można coś zrobić. Nie doradzimy wam picia zimnej wody, bo wtedy co najwyżej dorobicie się bólu gardła, wiemy po przechodziliśmy to.

Oczywiście można też powiedzieć, że wystarczy zakupić wentylatory, ale to także niezbyt dobry pomysł, bo wentylatory nie są efektywne, a efektownie zwiększają rachunki na energie elektryczną.

Znowu to wiemy

Niestety sami kiedyś popełniliśmy ten błąd. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Tutaj wybór jest ogromny. Możecie zdecydować się np. na klimatyzację mobilną. Jednak choć samom urządzenie chłodzi na całkiem przyzwoitym poziomie, to ma wadę, a mianowicie jest bardzo głośne.

Dodatkowo w jego przypadku niezbędny jest montaż specjalnej rurki harmonijkowej, która będzie odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. Jeżeli jednak zdecydujecie się na takie rozwiązanie to pamiętajcie, aby dokupić odpowiednie uszczelki, które będą zapobiegać powracaniu ciepłego powietrza.

Skomentuj