20 lat doświadczenia w montażu i serwisie klimatyzatorów

Gwarancja 10 lat

Na wybrane klimatyzatory

Obsługiwany teren

Poznań i okolice

Zadzwoń teraz: 502 161 803

Profesjonalne doradztwo i wycena

Kiedy warto przeprowadzić serwis i odgrzybianie klimatyzacji?

Z biegiem czasu każde urządzenie ulega zużyciu, a regularne serwisowanie umożliwia wydłużenie jego żywotności. Dotyczy to zwłaszcza systemów wentylacji i klimatyzacji, które mają dostarczać do pomieszczenia chłodne, świeże i zdrowe powietrze pozbawione grzybów i mikroorganizmów. Stara, zapuszczona klimatyzacja może sprawić więcej szkód zdrowotnych niż pożytku, dlatego niezbędne jest jej okresowe odgrzybianie, czyszczenie i konserwacja.

Dlaczego trzeba przeprowadzać regularne serwisowanie klimatyzacji?

Klimatyzator składa się z wielu elementów, które muszą działać niezawodnie: parownika, skraplacza, sprężarki, termostatu, wentylatora itd. – to podzespoły, które z biegiem czasu ulegają zużyciu, zwłaszcza elementy ruchome. Podczas serwisu i konserwacji uprawniony pracownik sprawdza działanie poszczególnych podzespołów (patrz oferta serwisowania klimatyzacji), a jeżeli jakiś element będzie wymagał naprawy, konserwacji lub wymiany, zostaną podjęte odpowiednie działania.

Bardzo ważnym elementem serwisowania jest sprawdzanie szczelności i ciśnienia panującego w instalacji. Wewnątrz miedzianych rur znajduje się czynnik chłodzący, który jest substancją chemiczną o określonych właściwościach fizycznych. Najczęściej stosowanymi czynnikami chłodzącymi są te o oznaczeniach: R410A, R32, R410.

W przypadku uszkodzenia instalacji gaz ucieka, a klimatyzator przestaje działać. Wymagane jest więc okresowe sprawdzanie szczelności oraz ewentualne uzupełnianie chłodziwa.

Okresowa konserwacja to również czyszczenie instalacji, wymiana filtrów, odgrzybianie i dezynfekcja. Powietrze zaciągane przez wentylator nie jest czyste, wręcz przeciwnie, znajduje się w nim kurz, pyłki, dym papierosowy, mikroorganizmy, wilgoć itd.

Pierwszą barierą, na której zatrzymują się większe zanieczyszczenia jest filtr. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w popularnych urządzeniach są filtry węglowe i elektrostatyczne wielokrotnego użycia, a w nowszych klimatyzatorach można spotkać filtry plazmowe.

Filtry wymagają okresowego czyszczenia lub wymiany. Ale nawet najlepsze z nich, nie zatrzymają mikroorganizmów. Dlatego cały parownik musi zostać od czasu do czasu wymyty środkiem grzybobójczym i dezynfekcyjnym. Oprócz tego bakterie mogą namnażać się na wentylatorze, który również powinien być oczyszczony i zdezynfekowany.

Jak często wykonywać przeglądy instalacji i odgrzybianie?

Zalecamy wykonywanie przeglądów instalacji przynajmniej raz w roku lub tak często, jak zaleca to producent urządzenia. Przegląd klimatyzacji w naszym wykonaniu polega na: sprawdzeniu szczelności układu i ciśnienia, ewentualnym uzupełnieniu układu czynnikiem, wyczyszczeniu układu parownik-skraplacz, czyszczeniu filtrów, sprawdzeniu układów elektrycznych oraz wykonaniu testu pracy i pomiaru temperatury.

Dezynfekcję i odgrzybianie instalacji należy przeprowadzać każdorazowo przed sezonem, a jeżeli urządzenie wykorzystywane jest przez cały rok, czynność powinna być wykonywana 2 razy w roku: przed latem i po okresie letnim.

W biurach i miejscach pracy zaleca się odgrzybianie i czyszczenie przynajmniej raz na kwartał. Filtry, które można samodzielnie czyścić lub wymieniać powinny być zmieniane przynajmniej raz na 3 miesiące.

Comments are closed.
Decydujesz się na klimę?

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji.

Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!