20 lat doświadczenia w montażu i serwisie klimatyzatorów

Gwarancja 10 lat

Na wybrane klimatyzatory

Obsługiwany teren

Poznań i okolice

Zadzwoń teraz: 502 161 803

Profesjonalne doradztwo i wycena

Sposoby na obniżenie temperatury w mieszkaniu bez klimatyzacji

Można schować się w piwnicy, można cały dzień spędzić pod prysznicem albo z głową w lodówce; można też rzucić to wszystko i pojechać (nie, nie w Bieszczady) do jakichś zimnych krajów. Gdy upał daje w kość, a temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, człowiekowi przychodzą różne pomysły do głowy, byleby tylko zażyć nieco ożywczego chłodu.

A można prościej – zamiast głowić się i kombinować, lepiej zamówić klimatyzację, to już nie jest taki wydatek jak kiedyś. Co jednak jeśli z różnych względów tej klimatyzacji nie mamy?

Pamiętaj o oknach!

Podczas letnich upałów, gdy słońce pada wprost na okna, dochodzi do zjawiska soczewkowania i skupiania promieni słonecznych, które przechodząc przez szybę, mocno nagrzewają wnętrze lokalu.

Zasłaniając okna, znacząco ograniczysz to zjawisko. Skuteczne są zarówno zasłony, jak i rolety czy żaluzje, a nawet specjalne, zaciemniające folie do naklejania na szybę. Zaleca się wietrzenie mieszkania rano i wieczorem, a na dzień pozostawienie okien zamkniętych.

Możesz też wykonać domowej roboty cooler z plastikowych butelek:

Wpraw powietrze w ruch

Już nawet niewielki wentylator daje wrażenie przyjemnego chłodu, a jeśli nie masz w mieszkaniu klimatyzacji, to dobry wentylator jest urządzeniem obowiązkowym, w które musisz się zaopatrzyć. To niewielki wydatek sięgający od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych.

Aby poprawić możliwości wentylatora i sprawić, że nie będzie mielił gorącego powietrza, warto wykonać domowej roboty klimatyzer.

Jest to banalnie proste: wypełnij duży pojemnik wodą z kostkami lodu i ustaw go w pobliżu wiatraka. Już w chwilę po włączeniu urządzenia, schłodzi Cię przyjemna wodna bryza.

Ogranicz liczbę włączonych urządzeń elektrycznych

Każde urządzenie wytwarza ciepło – komputer, telewizor, zasilacze, żarówki, piecyk gazowy, kuchenka elektryczna itd. Jeżeli w mieszkaniu jest za gorąco, to każde dodatkowe źródło ciepła tylko podgrzewa temperaturę i pogarsza sprawę. Zrezygnuj więc z urządzeń, które aktualnie nie muszą być włączone.

Czy komputer musi chodzić przez cały dzień? Czy światła muszą się świecić w każdym pokoju? W wyjątkowo upalne dni warto też zrezygnować z gotowania na gazie czy pieczenia w piekarniku; lepiej przygotować sobie jakiś lekkostrawny posiłek na zimno.

Woda dobra na wszystko

I w każdej postaci. Podczas upałów należy pić 2-3 litry wody dziennie, warto brać chłodne (ale nie lodowate) prysznice, okrywać się zwilżonym prześcieradłem orz nosić lekko zwilżone ubrania. Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i schładzanie skóry pozwoli Ci na bezproblemowe przeżycie największej fali upałów.

Wymienione powyżej to skuteczne sposoby, by choć trochę obniżyć temperaturę powietrza w mieszkaniu. Jednak przy naprawdę nieznośnych upałach (a te zdarzają się coraz częściej) to klimatyzacja jest najlepszym i niezastąpionym sposobem, by zapewnić sobie komfortową temperaturę w dzień i w nocy.

Comments are closed.
Decydujesz się na klimę?

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji.

Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!