20 lat doświadczenia w montażu i serwisie klimatyzatorów

Gwarancja 10 lat

Na wybrane klimatyzatory

Obsługiwany teren

Poznań i okolice

Zadzwoń teraz: 502 161 803

Profesjonalne doradztwo i wycena

Klimatyzacja na elewacji wspólnego budynku a wymagane zgody. Co musisz wiedzieć?

Chcesz, aby latem w mieszkaniu lub lokalu panowała przyjemna, chłodna atmosfera? Nie ma na to lepszego sposobu niż instalacja klimatyzacji. Sprawa jest prosta, o ile mieszkasz w domu lub budynku, którego jesteś właścicielem. Nie musisz też nic załatwiać, jeżeli masz zamiar korzystać z klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej. Procedura jednak komplikuje się, gdy zechcesz zainstalować klimatyzację na elewacji wspólnego budynku. Co trzeba wiedzieć przed zakupem takiego urządzenia?

Wolnoć Tomku w swoim domku, ale…

Jeżeli mieszkanie znajduje się w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub zarządcy, to do jakichkolwiek prac na elewacji budynku konieczna będzie zgoda administratora. Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora typu split jest ingerencją w budynek, a to wymaga uzyskania stosownego pozwolenia.

Dlatego też przed zakupem urządzenia warto dowiedzieć się, czy montaż będzie w ogóle możliwy i jakie wymagania powinno spełniać takie urządzenie. Może się bowiem okazać, że zarządca będzie miał własne wytyczne i wymagania związane z wielkością jednostki zewnętrznej, poziomem hałasu itd.

Zgoda wymagana jest zarówno w przypadku montażu klimatyzacji z jednostką zewnętrzną w mieszkaniach prywatnych, jak i w lokalach usługowych znajdujących się w budynkach należących do wspólnot.

Trzeba pamiętać o tym, że montaż klimatyzacji bez zgody administratora budynku jest traktowany jako samowola budowlana, a na właściciela lokalu może zostać nałożona kara oraz obowiązek demontażu urządzenia i przywrócenia elewacji do stanu pierwotnego.

Właściciel budynku może wymagać opłaty za dzierżawę

Niezależnie od tego, czy zechcemy założyć klimatyzację na użytek prywatny, czy do celów usługowych, właściciel budynku mieszkalnego może (choć nie musi) zażądać opłaty za udostępnienie części elewacji potrzebnej do zainstalowania jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Jej wysokość powinna zostać określona w umowie.

Wniosek o pozwolenie na montaż

Aby otrzymać zgodę, należy złożyć wniosek do odpowiedniego działu zajmującego się obsługą techniczną budynku. Warto wcześniej zapoznać się z regulaminem i wewnętrznymi wytycznymi, by dowiedzieć się, jakie informacje powinny być podane we wniosku, a także jakie wymagania musi spełniać klimatyzator. Każdy organ zarządzający obiektem może mieć własne wytyczne pod tym względem.

W takim wniosku należy uwzględnić miejsce i cel montażu urządzenia. Niektóre spółdzielnie wymagają informacji dotyczącej sposobu obiegu skroplin, poziomu hałasu generowanego przez urządzenie (dźwięki nie mogą przekraczać określonego poziomu) oraz montażu tak, by wibracje generowane przez klimatyzator nie przenosiły się po elewacji budynku.

Klimatyzatory coraz częściej są montowane na budynkach i zazwyczaj nie ma problemu z uzyskaniem zgody, a w nowych obiektach deweloperzy nawet przygotowują specjalne miejsca na umieszczenie klimatyzatora. Jednak jeżeli decyzja administratora jest odmowna, to właścicielowi lokalu pozostaje jedynie próba odwoływania się od niej lub montaż klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej.

Klimatechnika oferuje wybór różnych modeli klimatyzatorów, takich z jednostką zewnętrzną i takich do montażu jedynie wewnątrz mieszkania, dla których pozwolenie na instalację nie jest wymagane.

Comments are closed.
Decydujesz się na klimę?

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji.

Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!