20 lat doświadczenia w montażu i serwisie klimatyzatorów

Gwarancja 10 lat

Na wybrane klimatyzatory

Obsługiwany teren

Poznań i okolice

Zadzwoń teraz: 502 161 803

Profesjonalne doradztwo i wycena

Jak działa klimatyzacja?

Przyjemny chłód wydobywający się z klimatyzatora, jest prawdziwym wybawieniem podczas letnich upałów. Czy wiesz, jak działa klimatyzacja, skąd bierze się w nim chłodne powietrze i jakie funkcje, oprócz chłodzenia, może mieć klimatyzator? Informacje te mogą pomóc Ci w wyborze odpowiedniego modelu, który spełni Twoje oczekiwania.

Jaki klimatyzator?

O budowie i rodzajach klimatyzatorów napisaliśmy już co nieco w poradniku jaki klimatyzator wybrać do mieszkania. Informowaliśmy o tym, że najkorzystniejszym rozwiązaniem do mieszkań w blokach są klimatyzatory split, w których część zewnętrzna jest wystawiona poza budynek, a jednostka chłodząca znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że łączy klimatyzację z wentylacją. Sam klimatyzator bez funkcji wentylacji powinien być zamontowany w wentylowanym lub przewiewnym pomieszczeniu, aby dochodziło do skutecznej wymiany powietrza.

W zależności od modelu i jego zaawansowania, klimatyzator może spełniać jedną lub kilka funkcji:

  • Chłodzenie – czyli to, co najważniejsze w klimatyzacji: obniżanie temperatury powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie powinno mieć możliwość regulacji temperatury.
  • Wentylacja – czyli system mechanicznej wymiany powietrza na świeże, pobierane z zewnątrz budynku.
  • Ogrzewanie – urządzenia wyposażone w grzałki lub pompy ciepła mogą zapewnić komfortową temperaturę również w chłodniejsze dni.
  • Oczyszczanie – urządzenia wyposażone w filtry kurzu, pyłków i dymu. Polecane szczególnie alergikom.
  • Osuszanie – polecane do miejsc o dużej wilgotności. Zapewnia utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60% i hamuje rozwój pleśni, grzybów oraz mikroorganizmów.

Zasada działania klimatyzacji

Urządzenia do klimatyzacji działają na podobnej zasadzie, co lodówka – z udziałem systemu parownik-skraplacz. Gorące powietrze jest zaciągane przez wentylator do wymiennika ciepła, w którym płynie zimny czynnik chłodniczy, znajdujący się w miedzianych rurach. Sercem klimatyzatora jest sprężarka pompująca czynnik chłodniczy. Gaz jest sprężany i rozprężany, przez co staje się zimny i obniża temperaturę powietrza.

Klimatyzator składa się z:

  • parownika, wewnątrz którego czynnik chłodniczy wrze odbierając ciepło z powietrza,
  • sprężarki, której zadaniem jest sprężanie pary czynnika chłodniczego,
  • skraplacza, skraplającego czynnik, który oddaje ciepło przechodząc w stan ciekły,
  • termostatu regulującego przepływ czynnika,
  • wentylatora, który zasysa powietrze i oddaje je już schłodzone.

Aby cały proces był efektywny, niezbędna jest szczelność układu oraz odpowiedni poziom czynnika chłodzącego. Podobnie jak w klimatyzacji samochodowej, również ta domowa wymaga okresowego sprawdzania szczelności, uzupełniania czynnika, odgrzybiania i czyszczenia instalacji. Przeciętny okres żywotności urządzenia wynosi od 3 do 10 lat i zależy od jakości samego urządzenia, intensywności eksploatacji oraz wykonywania regularnych przeglądów technicznych i serwisowania. Już teraz wykonaj serwis klimatyzacji w firmie Klimatechnika.

Comments are closed.
Decydujesz się na klimę?

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji.

Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!