20 lat doświadczenia w montażu i serwisie klimatyzatorów

Gwarancja 10 lat

Na wybrane klimatyzatory

Obsługiwany teren

Poznań i okolice

Zadzwoń teraz: 502 161 803

Profesjonalne doradztwo i wycena

Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze?

W klimatyzowanych lokalach prawie zawsze panuje specyficzna atmosfera – powietrze jest chłodne i suche, co wyraźnie czuć na skórze. Przebywając w takich pomieszczeniach nieraz można odnieść wrażenie suchości w gardle, wysuszenia śluzówki i piekących oczu. Ma to bezpośredni związek z działaniem klimatyzatora. Dlaczego i jak temu zaradzić?

Klimatyzacja = osuszanie powietrza. Jak to działa?

Proces wysuszania wynika z działania klimatyzatora. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w artykule: jak działa klimatyzacja? Aby ciepłe powietrze zostało schłodzone musi zostać przepuszczone przez parownik, w którym zachodzi kontakt z zimną powierzchnią, dochodzi wtedy do wykroplenia wilgoci.

To naturalne zjawisko występujące na powierzchni wymiennika ciepła, podobną sytuację można zaobserwować wyciągając w upalny dzień z lodówki puszkę z napojem. Na jej powierzchni skropli się wilgoć z powietrza.

Proces ochładzania atmosfery w pomieszczeniu może zachodzić z wykrapianiem się rosy lub bez. Zależy to od różnicy temperatury pomiędzy chłodnicą a temperaturą punktu rosy. Powstałe skropliny trafiają na tacę ociekową i są odprowadzane na zewnątrz. Osuszanie powietrza jest zjawiskiem normalnym i pożądanym, ponieważ pomaga utrzymywać wilgotność na jednolitym poziomie, konieczny jest jednak prawidłowy montaż urządzeń split, w których parownik i skraplacz to dwa osobne elementy.

Czy można przesuszyć powietrze?

W niektórych przypadkach, gdy klimatyzacja używana jest często, a w mieszkaniu brakuje prawidłowej wentylacji, może dojść do przesuszenia powietrza, czyli spadku wilgotności poniżej 40%. Tak niska wilgotność nie jest korzystna dla zdrowia i zaczynają pojawiać się negatywne skutki zdrowotne – przesuszona błona śluzowa gardła i nosa, pieczenie oczu, suchość skóry itd.

Ma to miejsce zwłaszcza tam, gdzie okna i drzwi są szczelnie pozamykane, a w oknach nie ma wywietrzników i nie jest doprowadzane świeże powietrze z zewnątrz. Można przed tym zjawiskiem chronić się na trzy sposoby:

  • Poprawić wentylację w pomieszczeniach – zamontować wywietrzniki w oknach, sprawdzić stan wentylacji grawitacyjnej, co jakiś czas rozszczelniać okna.
  • Zakupić nawilżacz powietrza – proste urządzenie, które odparowuje wodę ze zbiornika.
  • Zamontować rekuperację – system wentylacji z rekuperacją (mechaniczna wentylacja z wymiennikiem ciepła) umożliwia doprowadzenie do pomieszczenia świeżego powietrza z niską zawartością CO2. Wentylacja z rekuperacją zapewnia lepszą cyrkulację i dostarcza świeże, filtrowane powietrze. Pozwala też zaoszczędzić na kosztach ogrzewania budynku, a wiosną i latem dzięki włączonej klimatyzacji, powietrze pozostaje chłodne i odpowiednio nawilżone.

Wiedząc, dlaczego klimatyzacja wysusza, jaka jest tego przyczyna i, że jest to proces nieunikniony, warto wdrożyć powyższe rozwiązania, dzięki którym jakość powietrza w mieszkaniu, biurze lub pracy, znacząco się podwyższy. Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu i konserwacji klimatyzacji, by w instalacji nie gromadziły się kurz, alergeny i mikroorganizmy.

Skontaktuj się – zapytaj o ofertę na klimatyzację o domu, a jeżeli już taką posiadasz to pamiętaj o jej regularnym serwisowaniu – to również stanowi nasza oferta!

Comments are closed.
Decydujesz się na klimę?

Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji.

Potrzebujesz porady, jesteś zdecydowany na klimatyzację? – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!